Tokom života sve naše ćelije se regenerišu. Ali kao deo procesa starenja, ova sposobnost postepeno opada od 40 godine života.Savremena medicina omogućila je duži životni vek, ali sa porastom starije populacije porastao je i socioekonomsko i medicinsko opterećenje uzrokovano raznim bolestima.
Jedan od novijih markera za procenu biološke starosti jeste analiza dužine telomera. Telomere su kratki ponovljeni nizovi nukleotida na kraju hromozoma koji štite hromozom od razgradnje. Telomere štite hromozome na dva načina: one su rezervoar nekodirajućih sekvenci DNK i vezuju protein koji sprečavaju degradaciju krajeva hromozoma. Pretpostavlja se da telomere imaju ulogu sata koji reguliše ćelijski ciklus i ograničava kapacitet deobe ćelije. Ono što se zna, ovaj proces oštećenja je reverzibilan i ako postignemo regeneraciju regenerativnih sposobnosti organizma možemo podmaladiti ćelije za 10 do 15 godina i prevenirati nastanak većine hroničnih bolesti izazvanih starenjem.
Analizom dužine telomera možemo proceniti trenutnu biološku starost organizma a nakon 3 meseca možemo ponoviti nalaz i pratiti efekte suplementacije produženjem telomere tj regeneracijom organizma.