Objavljeno u Sportska medicina, Fiziologija.
Suplementacija u aktivnom sportu
Autor Naya Medic datuma .
Aktivni sportisti su posebno izloženi oksidativnom stresu ( veće stvaranje slobodnih radikala i nedostatak antioksidanasa). Ovi procesi, mogu dovesti do povreda ukoliko se ne tretiraju pravilno. Prvi i presudni korak ka prevenciji povreda jeste personalizovana suplementacija.
Da li je sportistima zaista neophodna suplementacija?
Nije svakom sportisti neophodna suplementacija, jer je doziranje individualno. Potreba za suplementima određuje se na osnovu sledećih faktora:
- Vrsta sporta: Sportisti koji treniraju zahtevne sportove s visokom energetskom potrošnjom mogu imati povećane potrebe za suplementima.
- Nivo takmičenja: Oni koji se takmiče na vrhunskom nivou često zahtevaju veću podršku kroz suplementaciju.
- Kvalitet ishrane: Sportisti koji zbog okruženja imaju otežan pristup kvalitetnoj ishrani mogu imati dodatne potrebe za suplementima.
- Rezultati analiza krvi: Nedostatak određenih hranljivih materija identifikovan kroz analize može ukazati na potrebu za suplementacijom.
Kako da znam koja mi suplementacija treba?
Na Naya medic klinici, sportisti mogu uraditi potpunu analizu suplementacije koja je potrebna njihovom telu, kako bi ostvarili najbolje moguće performanse i sprečili mogućnost povrede.
Sportisti se radi laboratorijska analiza (oksidativni stres, minerali, vitamini i biohemijske analize) nakon kojih se savetuje jedna od sledećih terapija zavisno od stanja tela: EGCG, NAC, Natrijum ascorbate i NMN.
Rezultate terapije možete videti već nakon 3 meseca kada se radi kontrolna analiza krvi i savetuje se nastavak terapije, do momenta nastanka balansa u organizmu.
Faktori od značaja za unapređenje performansi
Da bi poboljšali svoje performanse, sportisti treba da obrate pažnju na sledeće ključne aspekte:
- Energetski unos: Sportisti postižu bolje rezultate kada su u energetskom balansu, za razliku od onih koji su u deficitu.
- Makronutrijenti prema sportu: Različiti sportovi imaju specifične metaboličke zahteve. Na primer, košarkaši obično trebaju veći unos ugljenih hidrata nego bacači kugle kako bi zadovoljili energetske potrebe svog sporta.
- Adekvatan unos mikronutrijenata: Ključno je izbegavati nedostatke vitamina i minerala, poput vitamina D ili gvožđa, kako bi se očuvale optimalne performanse.
- Hidracija: Osigurajte da sportisti imaju odgovarajući unos tečnosti kako bi ostali dobro hidrirani.
Da li je sportistima potrebna suplementacija vitaminima?
Generalno, sportisti ne moraju da uzimaju dodatne vitamine, osim u situacijama kada postoji specifična potreba za njima. Naime, unos vitamina i minerala koji premašuje referentne vrednosti obično ne rezultira poboljšanjem fizičkih performansi.
Ipak, sportisti sa neadekvatno balansiranom ishranom ili oni koji se bave sportovima gde je kontrola težine ključna, mogu biti pod većim rizikom od deficita vitamina ili minerala. U takvim slučajevima, suplementacija vitaminima može pružiti određene koristi.
Pozovite nas i zakažite svoj pregled još danas.
Označeno
Slični članci
-
Kako pobediti (ili odložiti) starenje?
- Autor Naya Medic
- Objavljeno
-
Detox program – Očistite telo od toksina
- Autor Naya Medic
- Objavljeno
-
Sindrom hroničnog umora
- Autor Naya Medic
- Objavljeno